ARIA Announce 2014 Award Nominees And Artisan Winners
Chet Faker: Photo Ros O'Gorman

Chet Faker: Photo Ros O'Gorman

ARIA Award Nominees And Artisan Winners Announced

by Paul Cashmere on October 7, 2014

in News,Noise Pro

Chet Faker leads the ARIA Awards nominees for 2014 with 9 nominations including Album of the Year with Sheppard in for seven awards.

Other multiple nominees for 2014 include Sia with six, Dan Sultan with five, 5 Seconds of Summer, Iggy Azalea and Violent Soho with four, Andy Bull, Hilltop Hoods, Jessica Mauboy, John Butler Trio, Justice Crew and RÜFÜS with three and 360 with two.

Winners to be announced Thursday, November 26, 2014 
at The Star Event Centre, Sydney.

ARIA FINAL FIVE NOMINEES

Album Of The Year

Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)
Dan Sultan – Blackbird (Liberation Music)
Jessica Mauboy – Beautiful (Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)
Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)

Best Adult Contemporary Album

Gossling – Harvest Of Gold (Dew Process)
Kate Miller – Heidke – O Vertigo! (Cooking Vinyl Australia)
Neil Finn & Paul Kelly – Goin’ Your Way (EMI)
Nick Cave & The Bad Seeds – Live From KCRW (Kobalt Label Services)
Tina Arena – Reset (EMI)

Best Blues And Roots Album

Harry Hookey – Misdiagnosed (Essence Group)
John Butler Trio – Flesh & Blood (Jarrah Records/MGM)
Russell Morris – Van Diemen’s Land (Fanfare Records/EMI)
The Audreys – ‘Til My Tears Roll Away (ABC Music/UMA)
The Bamboos – Fever In The Road (Pacific Theatre/Inertia)

Best Children’s Album

Alex Papps – Let’s Put The Beat In Our Feet (ABC Music/UMA)
Ali McGregor – Ali McGregor’s Jazzamatazz (ABC Music/UMA)
Jay Laga’aia – Christmas at Jay’s Place (ABC Music/UMA)
Sam Moran – Play Along With Sam: We’re Gonna Dance! (6 Degrees Records)
The Wiggles – Apples & Bananas (ABC Music/UMA)

Best Comedy Release

Buddy Goode – It’s A Buddy Goode Christmas (ABC Music/UMA)
Franky Walnut – The Franky Walnut Reflective Drink Coaster (One Louder Recordings/Universal Music Australia)
Ja’mie – Learning To Be Me (ABC Music)
Ronny Chieng – The Ron Way (Century Entertainment)
The Beards – The Beard Album (Independent/MGM)

Best Country Album

Adam Brand – My Side Of The Street (ABC Music/UMA)
Emma Swift – Emma Swift (Laughing Outlaw/Inertia)
Kasey Chambers – Bittersweet (Essence Group)
Keith Urban – (FuseCapitol/EMI)
The McClymonts – Here’s To You & I (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Best Dance Release

Flume & Chet Faker – Drop The Game (Future Classic)
Nicky Night Time – Everybody Together (ONELOVE/Xelon)
Peking Duk feat. Nicole Millar – High (Vicious Bitch/Universal)
RUFUS – Sundream (Sweat It Out/Sony Music Entertainment Australia)
The Presets – No Fun (Modular/Universal)

Best Female Artist

Adalita – All Day Venus (Liberation Music)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy – Beautiful (Sony Music Entertainment Australia)
Kasey Chambers – Bittersweet (Essence Group)
Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)

Best Group

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (EMI)
Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RUFUS – Sundream (Sweat It Out/Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music)
Violent Soho – Saramona Said (I Oh You/Illusive/UMA)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album

DZ Deathrays – Black Rat (I Oh You/Illusive/UMA)
High Tension – Death Beat (Cooking Vinyl Australia)
Shihad – FVEY (Warner Music NZ)
Sleepmakeswaves – Love Of Cartography (Bird’s Robe Records/MGM)
The Amity Affliction – Let the Ocean Take Me (Roadrunner Records Inc)

Best Independent Release

Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)
Dan Sultan – Blackbird (Liberation Music)
Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)
Vance Joy – Mess Is Mine (Liberation Music)
Violent Soho – Saramona Said (I Oh You/Illusive/UMA)

Best Male Artist

Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)
Dan Sultan – Blackbird (Liberation Music)
Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Gurrumul and the Sydney Symphony Orchestra: His Life And Music (ABC Music/UMA)
Guy Sebastian – Come Home With Me (Sony Music Entertainment Australia)
Vance Joy – Mess Is Mine (Liberation Music)

Best Pop Release

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (EMI)
Andy Bull – Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)
Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)

Best Rock Album

Angus & Julia Stone – Angus & Julia Stone (EMI)
Ball Park Music – Puddinghead (Stop Start Music)
Dan Sultan – Blackbird (Liberation Music)
Jimmy Barnes – 30:30 Hindsight (Liberation Music)
Kingswood – Microscopic Wars (Dew Process)

Best Urban Album

360 – Utopia (Forthwrite/EMI)
Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/(Island Records Australia/Universal Music Australia)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
Illy – Cinematic (Warner Music Australia)
Thundamentals – So We Can Remember (Obese Records)

Breakthrough Artist

5 Seconds Of Summer – 5 Seconds Of Summer (Capitol/EMI)
Andy Bull – Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)
Iggy Azalea – The New Classic (Virgin/Universal Music Australia)
The Kite String Tangle – Vessel EP (Warner Music Australia)

Outstanding Digital Service

iTunes
JB Hi Fi Now
Spotify
Vevo
YouTube

PUBLICLY VOTED AWARDS
Best Australian Live Act

Boy & Bear (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Dan Sultan (Liberation Music)
John Butler Trio (Jarrah Records/MGM)
Keith Urban (EMI)
Melbourne SKA Orchestra (ABC Music/UMA)
RUFUS (Sony Music Entertainment Australia)
Tame Impala (Universal Music Australia)
The Preatures (Mercury Records Australia/Universal Music Australia)
The Presets (Modular/Universal)
Violent Soho (I Oh You/Illusive/UMA)

Best International Artist

Avicii – True (PM:AM/Universal Music Australia)
Beyonce – Beyonce (Columbia)
Coldplay – Ghost Stories (Parlophone)
Ed Sheeran – X (Atlantic UK)
Eminem – The Marshall Mathers LP2 (Interscope Geffen/Universal Music Australia)
Jason Derulo – Tattoos (Warner Bros US)
Katy Perry – Prism (EMI)
Lorde – Pure Heroine (Universal Music NZ/Universal Music Australia)
One Direction – Midnight Memories (Syco Music)
Pharrell Williams – G I R L (Columbia)

Best Video

Ben Young for John Butler Trio – Only One (Jarrah Records/MGM)
Charlie Ford for Courtney Barnett – Avant Gardener (Milk! Records/Inertia)
Dan Graetz for Violent Soho – Covered In Chrome (I Oh You/Illusive/UMA)
Sia Furler and Daniel Askill for Sia – Chandelier (Inertia Recordings)
Lawrence Lim for Jessica Mauboy – Never Be The Same (Sony Music Entertainment Australia)
Lawrence Lim for Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Renny Wijeyamohan for Busby Marou – My Second Mistake (Warner Music Australia)
Christian J Henrich & Nicholas Rabone for Bluejuice – SOS (Dew Process)
Toby & Pete for Chet Faker – Talk Is Cheap (Future Classic)
Toby Morris for Sheppard – Geronimo (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)

Song of the Year

5 Seconds of Summer – She Looks So Perfect (EMI)
Guy Sebastian – Like A Drum (Sony Music Entertainment Australia)
Havana Brown – Warrior (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Iggy Azalea feat. Charli XCX – Fancy (Virgin/Universal Music Australia)
Joel Fletcher feat. Savage – Swing (Hustle Recordings/Ministry of Sound)
Justice Crew – Que Sera (Sony Music Entertainment Australia)
Nathaniel – You (DNA Songs/Sony Music Entertainment Australia)
Sheppard – Geronimo (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)
Sia – Chandelier (Inertia Recordings)
Taylor Henderson – Borrow My Heart (Sony Music Entertainment Australia)

FINE ARTS AWARDS | ANNOUNCED TUESDAY, OCTOBER 7, 2014

Best Classical Album (7 finalists)

WINNER: Lior / Sydney Symphony Orchestra / Westlake – Compassion

(ABC Classics/Universal Music Australia)
Australian World Orchestra / Zubin Mehta – Stravinsky Rite of Spring / Mahler Symphony No. 1 (ABC Classics/Universal Music Australia)
Emma Matthews / Tasmanian Symphony Orchestra / Marko Letonja – Mozart Arias (ABC Classics/UMA)
Joe Chindamo & Zoe Black – Dido’s Lament (Mo’OzArt/The Planet Company)
Latitude 37 – Empires (ABC Classics/Universal Music Australia)
Andrew Macleod / Melbourne Symphony Orchestra / Benjamin Northey / Markus Stenz – Ades Polaris / Stanhope Piccolo Concerto (ABC Classics/Universal Music Australia)
Topology – Share House (Independent/MGM)

Best Jazz Album

WINNER: Paul Grabowsky Sextet – The Bitter Suite (ABC Jazz/UMA)

Andrea Keller Quartet with Strings – Wave Rider (Jazzhead/MGM)
Emma Pask – Season Of My Heart (Mercury Records Australia/Universal Music Australia)
Graeme Lyall, John Hoffman, Tony Gould, Ben Robertson, Tony Floyd – The Hunters & Pointers (Which Way Music/Fuse Group)
Vince Jones – The Monash Sessions (Jazzhead/MGM)

Best Original Soundtrack/Cast/Show Album

WINNER: Geoffrey Gurrumul Yunupingu / Sydney Symphony Orchestra –

Gurrumul: His Life And Music (ABC Music/UMA)
Glenn Shorrock & Brian Cadd – The Story of Sharky and The Caddman (FANFARE CLASSIC/EMI)
Katie Noonan – Fierce Hearts (Kin Music/Universal Music Australia)
Various Artists – triple j’s One Night Stand (ABC Music/UMA)
Various Artists – Spirit Of Akasha (Warner Music Australia)

Best World Music Album

WINNER: Joseph Tawadros – Permission to Evaporate (ABC Music/UMA)

Astronomy Class – Mekong Delta Sunrise (Elefant Traks/Inertia Music)
Jane Rutter – Flute Spirit: Dreams and Improvisations (ABC Classics/UMA)
The Barons of Tang – Into The Mouths of Hungry Giants (Bird’s Robe Records/MGM)
William Barton – Birdsong at Dusk (ABC Classics/UMA)

Engineer of the Year (6 finalists)

WINNER: Eric J Dubowsky for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)

Dustin Tebbutt for Dustin Tebbutt – Bones EP (Eleven: a music company Pty Ltd/UMA)
Paul McKercher for Andy Bull – Sea Of Approval (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Matthew Lambert and Barry Francis for Hilltop Hoods – Walking Under Stars (Golden Era Records/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Nicholas Wilson and Dann Hume for Sticky Fingers – Land Of Pleasure (Sureshaker/MGM)
Virginia Read for Simon Tedeschi, James Morrison, Sarah McKenzie – Gershwin: Take Two (ABC Jazz/UMA)

Producer Of The Year

WINNER: Nicholas Murphy for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)

Alex JL Hiew and SLUMS for Troye Sivan – TRXYE (EMI)
Dann Hume for Sticky Fingers – Land Of Pleasure (Sureshaker/MGM)
John Castle and Josh Pyke for Josh Pyke – The Beginning and the End of Everything (Ivy League Records)
Stuart Stuart for Sheppard – Bombs Away (Empire of Song/Chugg Music/MGM Distribution)

Best Cover Art

WINNER: Tin & Ed for Chet Faker – Built On Glass (Future Classic)

Angus & Julia Stone for Angus & Julia Stone – Angus & Julia Stone (EMI)
Celeste Potter for DZ Deathrays – Black Rat (I Oh You/Illusive/UMA)
Sia for Sia – 1000 Forms of Fear (Inertia Recordings)
The Leonard Brothers for 360 – Utopia (Forthwrite/EMI)

Related Posts

Dave McCormack is Bandit in Bluey
ARIA Awards 2021 The Complete Winners List

Here are the winners for the ARIA Awards 2021.

November 24, 2021
ARIA Music Teacher of the Year Award nominees 2021
Announcement: ARIA Reveal Music Teacher Of The Year Award Nominees

ARIA is excited to announce the nominees for the 2021 ARIA Music Teacher Award.

October 6, 2021
Michael Gudinski celebrates 40 years of Mushroom, Photo Ros O'Gorman
ARIA Announces Michael Gudinski Breakthrough Artist Award

ARIA has announced it will rename its award for Breakthrough Artist to the Michael Gudinski Breakthrough Artist Award.

March 24, 2021
Mental As Anything Concert
ARIA Pays Tribute To Artist And Industry In Memoriam 2020

2020 has added another long list of artists and music industry identities who have departed this year.

November 26, 2020
Sampa The Great 13th AMP showcase Pop up at the Arts Centre Foyer Melbourne on a Flatbed Truck. Photo Ros O'Gorman
ARIA Awards 2020 – The Complete Winners List

The ARIA Awards have been announced for 2020 with Tame Impala and Sampa The Great taking home the bulk of awards.

November 25, 2020
The Teskey Brothers
ARIA Awards 2019 – The Complete Winners List

The Teskey Brothers, Dean Lewis and Tones and I were the big winners at the ARIA Awards for 2019.

November 27, 2019
Tones and I
Tones and I, Teskey Brothers, Thelma Plum To Perform At The ARIA Performers

2019 has been an outstanding year for Australian music and that will be reflected with the performances at this year’s ARIA Awards.

November 8, 2019